Sprawdź, na co łowić ryby, w zależności od ich gatunku i Twoich umiejętności

Łowienie ryb jest bardzo przyjemnym zajęciem. Niepozorne hobby może z czasem przerodzić się w prawdziwą pasję. Spędzanie czasu nad wodą, w ciszy, to dla wielu osób także znakomita forma relaksu. Oczywiście najlepiej, gdy z przysłowiowego moczenia kija jest jeszcze jakiś pożytek, w postaci smakowitych ryb. Aby udało Ci się osiągnąć zadowalający efekt, potrzebujesz dobrego sprzętu i przynęt. Przyda się także wiedza na temat gatunków ryb i metod ich połowu. Sprawdź, na co łowić ryby, które najczęściej można spotkać w polskich zbiornikach wodnych.

Skuteczne wędkowanie warto zacząć od zdobycia wiedzy na temat zasad łowienia

Nim rozpoczniesz przygodę nad wodą, warto poświęcić trochę czasu i trenować na sucho. Oczywiście nie chodzi tu o naukę zarzucania przynęty, a o zdobycie podstawowej wiedzy. Warto, byś dowiedział się, gdzie w Twojej okolicy znajdują się łowiska i w jaki sposób uda Ci się coś w nich złowić. Od gatunku ryb zależy przecież to, na co będziesz je łowić. Nierzadko przyda Ci się karta wędkarska, ponieważ bez niej przyjemność szybko zamieni się w problem. Jak widzisz, Twój sukces zależy od wielu czynników, także atmosferycznych. Dlatego nie lekceważ procesu przygotowywania do łowienia. Dopiero wtedy sensowne będzie nabycie sprzętu, koniecznie dobrej jakości.

Podstawowe wyposażenie każdego, kto chce łowić ryby

Wyposażony w wiedzę, możesz przystąpić do zakupów. Oprócz niezbędnych do łowienia ryb przynęt, naturalnych i sztucznych, najważniejszy jest dobrej jakości sprzęt wędkarski, na który składa się:

- wędka – przepisy warunkują posługiwanie się kijem o długości od 30 cm do 3 metrów. Możesz wybierać spośród teleskopowych, dwuczęściowych i jednoczęściowych. Zwróć uwagę, aby nie był on zbyt giętki ani sztywne. Wyważ go w swojej dłoni, by mieć pewność, że dobrze leży,

- kołowrotek – zacznij od tego w średnim rozmiarze i upewnij się, że nie jest zbyt ciężki. Powinien być cichy i sprawny,

- haczyki – tutaj warto postawić na jakość, bo dobre produkty nie odkształcają się i nie wyginają,

- żyłka – klasyczna, powinna mieć średnicę około 0,20 mm. Z łatwością wyciągniesz ją z wody bez ryzyka splątania i zrywania,

- podbierak i siatka na złowione ryby – zwróć uwagę, by rozstaw oczek nie był zbyt rzadki, bo wtedy ryba z niej wyjdzie,

- spławik – wybierz uniwersalny model o wyraźnym kolorze,

- wypychacz lub szczypce – zgodnie z obowiązującymi wędkarzy przepisami, potrzebujesz tego narzędzia. Dzięki niemu możesz delikatnie usunąć haczyk z pyszczka złowionej ryby i nie narażać jej na nadmierne cierpienie,

- strój – wędkarze potrzebują ubrań odpornych na wodę oraz w odpowiednim kolorze, by nie rzucać się w oczy nad wodą. Szczególnie przydatne okażą się kalosze.

Możesz oczywiście zaopatrzyć się dodatkowo w krzesełko i torbę wędkarską, która pomieści cały Twój sprzęt. Warto też rozważyć ochronne wodery, które pozwolą ci wejść do wody głębiej, niż wspomniane kalosze.

Na co łowić ryby? Chociażby na naturalne przynęty 

Podstawowym wyposażeniem każdego wędkarza, oprócz sprzętu, są przynęty. Od nich zależy Twój sukces, dlatego koniecznie upewnij się, że dobierasz je prawidłowo. To, na co łowić ryby zależy od miejsca, w jakim zamierzasz to robić. Nie bez znaczenia jest wszak gatunek, o którym marzysz. Wielu wędkarzy wybiera te naturalne przynęty, które dzielą się na:

- roślinne – są dość tanie i łatwe do przygotowania. To najczęściej kukurydza, którą dostaniesz w sklepie spożywczym. Warto jednak spróbować jej odmian w różnych aromatach, dostępnych w punktach dla wędkarzy. Łapią nie na nią karpie i liny. Często wędkarze wybierają kulki chlebowe, które kuszą amury i płocie. Sprawdza się także surowe i gotowane ciasto, które kupisz w sklepie wędkarskim,

- zwierzęce – białe robaki na karpiowate, czerwone na drapieżniki i rosówki na lina i węgorza. Choć niektórzy hodują je samemu, z łatwością kupisz je tuż przed połowem.

Warto też zaopatrzyć się w kulki proteinowe, które wabią ryby w konkretne miejsce. Zaś zanętę wsypuje się bezpośrednio do zbiornika wodnego, następnie zarzuca wędkę i czeka. 

Sztuczne przynęty do łowienia ryb również się sprawdzą 

Innym rodzajem przynęt, często o wiele skuteczniejszym, a z pewnością trwalszym, są te sztuczne. Występują w wielu typach, by łatwiej było złowić konkretny gatunek ryb. Wielu początkujących wędkarzy zadaje sobie pytanie, na co łowić ryby? Dlatego właśnie ich skrzynki wypełnione są po brzegi kolorowymi ripperami, błystkami i woblerami. Szczególnie osoby z doświadczeniem stwarzają sobie lepsze warunki do osiągnięcia sukcesu. Wybierając produkty lepszej jakości, także możesz do nich dołączyć. Tania guma może się rozpaść w trakcie połowu, a wtedy czeka Cię spektakularna porażka.

Jak wybrać przynętę, na którą złapią się ryby?

To, na co łowić ryby zależy od gatunku. Miłośnicy wędkarstwa z łatwością dopasują odpowiednią przynętę do każdego. I tak:

- błystki obrotowe, imitujące małe rybki, będą doskonałe na drapieżniki, takie jak klenie i jazie, większe zaś na okonie, szczupaki i sandacze,

- błystki wahadłowe to przynęta na szczupaki, łososie i trocie, ale też pstrągi i okonie,

- jaskółki i gumy - uwielbiają je szczególnie profesjonaliści, choć i amatorzy doceniają łatwość, z jaką można coś na nie złowić, a sprawdzą się na okonie, sandacze, szczupaki, pstrągi.

- woblery pomogą wędkarzom spinningowym złowić dorodne sumy, pstrągi, sandacze i okonie. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednich barwach przynęty, w zależności od ryby,

- rippery i kopyta to doskonałe przynęty na szczupaka i sandacza.

Oczywiście w każdym z powyższych typów znajdują się różnobarwne przynęty o zróżnicowanej wielkości. Dzięki temu łatwiej jest dopasować konkretną sztukę do miejsca i pory dnia oraz roku. Warunki, w jakich przyjdzie Ci wędkować, mają ogromne znaczenie na Twój wybór. Stąd skrzynki z przynętami zazwyczaj wypełnione są po brzegi kolorowymi imitacjami rybek. Z dobrym przygotowaniem na pewno odniesiesz sukces.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl