Na co bierze amur? Przygotuj się na udany połów!

Amur stanowi prawdziwą gratkę dla wszystkich pasjonatów wędkarstwa. Ryba ta pochodzi z Chin, gdzie już od X wieku była sztucznie hodowana, a później wypuszczana do wielu wód. Obecna jest także w Polsce, gdzie zamieszkuje jeziora, stawy oraz płytkie zbiorniki wodne. Należy również wspomnieć, że ten przedstawiciel gatunku karpiowatych słynie ze swego ogromnego rozmiaru - jest w stanie osiągnąć 150 centymetrów długości i 45 kg wagi. Gatunek ten cechuje się jednak niespotykaną wręcz przebiegłością, co znacznie utrudnia połów. Jak poradzić sobie z tak trudnym przeciwnikiem? Na co bierze amur? Czytaj dalej i poznaj użyteczne wskazówki! 

Co powinieneś wiedzieć o amurze? 

Zanim wybierzesz się na połów, warto poznać nieco więcej informacji o samej rybie. Czy to konieczne? Tak, ponieważ pozyskana wiedza znacznie ułatwi Ci realizację postawionego celu. Należy zacząć od faktu, że amur to przede wszystkim ryba roślinożerna. Nie bez powodu nazywa się ją „żywą kosiarką”. Omawiany gatunek wykorzystuje się na przykład do oczyszczania zarośniętych zbiorników. Ryba ta gustuje również w larwach owadów, pierwotniakach, czy też skorupiakach. Do jej ulubionych przysmaków zaliczyć trzeba jednak roślinność wodną.

Gdzie konkretnie można znaleźć amura? Te zwierzęta wodne występują w ciepłych jeziorach - przykładem mogą być łowiska Gosławskie, Ślesińskie, Pątnowskie i Licheńskie. Szczególnie to ostatnie miejsce jest polecane przez większość osób, gdyż gwarantuje najefektywniejsze wędkowanie. Ponieważ amur to ryba ciepłowodna, okres jego połowu przypada na czas od wczesnej wiosny do wczesnej jesieni. Największe nasilenie rozpoczyna się w czerwcu i kończy dopiero we wrześniu.

Należy także zapamiętać, że amur cechuje się dużą siłą i niezwykłą ostrożnością. Ryba ta nie rzuca się od razu na pokarm. Jeśli zaś uda Ci się ją złapać na haczyk, to nieustępliwie będzie walczyła o swoje życie. Twój przeciwnik na pewno spróbuje uciec, poruszając się w różnych kierunkach oraz wpływając na znajdujące się pod wodą przeszkody. Przygotuj się więc na trudny pojedynek.

Na co bierze amur? Te przynęty z pewnością Ci się przydadzą! 

Choć amury żywią się głównie roślinnością, to jednak chętnie smakują też w mięsnych posiłkach. Dlatego wybór przynęty nie powinien sprawiać nikomu trudności. Potrzebne będą Ci produkty, które z pewnością znajdziesz w sklepie wędkarskim lub domowej spiżarni. Można tutaj wymienić chleb, kukurydzę, ziemniaki, pędy trzcin, liście sałaty, ogórki, śliwki, zielony groszek, czy też gotowane pęczaki i pellet. Słowem – możliwości są wręcz nieograniczone. Warto też wykorzystać przynęty zdobyte w miejscu połowu. Chodzi o roślinność wodną oraz dziko rosnące owoce.

Ogromne znaczenie przypisuje się zanęcie. Trzeba wziąć pod uwagę, że ryba ta nie rzuci się od razu na pokarm. Dlatego musisz przeprowadzić dwustopniowy plan, który zagwarantuje, że pod konkretne miejsce podpłynie wystarczająco dużo ryb. Po pierwsze – zanęta powinna zostać stworzona z tego samego produktu, co przynęta. Wybrałeś gotowane pęczaki? Korzystaj z nich do samego końca. Po drugie – pokarm należy podrzucać od 3 do 7 dni przed planowanym połowem. Warto również pamiętać, aby zanęta była przygotowywana z myślą o dużych rybach. Inaczej pokarmem zainteresują się mniejsze okazy.

Jaką wędkę wybrać? Połów amura to wyzwanie dla wędkarza!

Trudny przeciwnik wymaga solidnego i poręcznego sprzętu, który zapewni Ci jednostronne zwycięstwo. Przyda Ci się więc wędka karpiowa, charakteryzująca się długością na poziomie 3,60 lub 3,90 metrów. W łowieniu amurów istotną funkcję odgrywa dystans, dlatego też odpowiedni rozmiar ekwipunku jest wręcz wymagany. Musisz też zauważyć, że znacznie łatwiej manewruje się dużym kijem, gdy linia brzegowa pokryta jest różnorodną i utrudniającą zadanie roślinnością. Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Krzywa ugięcia to ważny parametr, więc powinien wynosić na przykład 3,5 lbs. Dzięki temu doskonale wyprowadzisz dalekie rzuty, poradzisz sobie również podczas intensywnego holowania.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać technikę Method Feeder. Aby wybrać idealną wędkę, warto poznać specyfikację łowiska oraz dowiedzieć się, jakie warunki na nim panują. Jeśli chodzi o sam sprzęt, to tutaj również należy postawić na kij posiadający 3,90 lub 3,60 metrów długości. Wybierając sprawdzone rozwiązania, łatwo wyciągniesz rybę z wody, a do tego zadbasz o jej bezpieczeństwo. Będziesz mógł więc bez problemu wypuścić amura z powrotem do jeziora. A ciężar wyrzutu do 100-120 gram z pewnością ułatwi dotarcie do upragnionego celu. Możesz spróbować z delikatniejszymi modelami wędek, lecz w takim wypadku prawdopodobnie zwiększysz szansę na niepowodzenie.

Poszukujesz konkretnego sprzętu? Profesjonalny ekwipunek pomoże Ci złowić amura!

Zwróć uwagę, że amur przebywający w stawie jest trudniejszy do złowienia niż w rzece. Dlaczego tak się dzieje? To bardzo proste – ryba wykorzystuje wolną przestrzeń, owijając żyłkę wokół znajdujących się na dnie przeszkód. Przeciwnika da się jednak pokonać. Wystarczy tylko dobra przynęta i profesjonalny sprzęt wędkarski. Na pewno przypadnie Ci do gustu Skyglider Carp III 3,90 m 3,5 lbs. To szerokie i kilkuczęściowe wędzisko karpiowe zachwyci skutecznym i bezproblemowym działaniem. Dość powiedzieć, że to połączenie profesjonalizmu z przystępnością.

Powinieneś też dać szansę modelowi Ultraviolet Heavy Feeder. Do jego stworzenia wykorzystano najlepszej jakości materiały, jak chociażby włókno węglowe. Najważniejsze jest jednak to, że zastosowane rozwiązania umożliwiają wykonywanie odległych i celnych rzutów koszyczkiem zanętowym. Ciężar wyrzutu do 120 gram, długość kija wynosząca 3,90 metrów – taka kombinacja sprawdzi się podczas polowania na amura!

A może chciałbyś zakupić produkt, który stanowi przysmak omawianych ryb? W naszym sklepie znajdziesz także różnorodne przynęty i zanęty. Kukurydza w słoiczku przyda się, gdy zechcesz złowić amura, karpia lub dużego leszcza. Pęczak waniliowy również stanowi prawdziwy przysmak, któremu nie oprą się wymienione przed chwilą gatunki.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl