Kiedy biorą ryby? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity!

Kiedy najlepiej wybrać się na połów ryb? Na to pytanie wielu miłośników wędkowania próbuje sobie odpowiedzieć. Na rybią aktywność ma wpływ wiele czynników zewnętrznych. Niebagatelne znaczenie ma tu zmiana pór roku, temperatury, ciśnienia, a nawet fazy księżyca. Istnieje wiele wskazówek, kiedy biorą ryby i na co zwrócić szczególną uwagę. Czy wszystkie są właściwe? Sprawdzamy!

Kalendarz brań – trochę fakt, trochę mit

Kalendarz brań to dość szczegółowo rozpisane zasady połowu ryb. W opracowaniu znajdziesz informacje, z podziałem na miesiące, których ryb np. aktualnie nie wolno łowić. Stanowi również subiektywną podstawę tego, kiedy biorą ryby i również, jakie w danym okresie. Dlaczego subiektywną? Otóż według wielu znawców wędkarstwa, kalendarz ten jest zbyt ogólny. Nie są w nim zawarte podziały klimatyczne, które w tym samym czasie mogą być zupełnie odmienne na terenach podgórskich, na Mazurach i mniejszych jeziorach w centralnej Polsce. Faktem jest, że przed wyjazdem na ryby warto zerknąć na kalendarz brań. Da to z pewnością obraz, kiedy biorą ryby danego gatunku i czy nie są w obecnej chwili pod ochroną. Całkowitym mitem natomiast, że kalendarz zagwarantuje nam udane połowy.

Tarło – fakt

Każdy gatunek ryb odmiennie reaguje na zmiany, jakie się dzieją w przyrodzie. Również każdy w innym czasie przystępuje do tarła. Pomimo tych różnic, które są uwarunkowane genetycznie, można zauważyć pewne punkty styczne. Dla wędkarza jest to szalenie praktyczna wskazówka. Od przedwiośnia do wczesnego lata ryby szukają tarlisk, wypływając całymi stadami na płytsze wody. Okres ten oraz samo tarło to czas, kiedy biorą ryby. Po pierwsze ze względu na niezbyt urozmaicone jeszcze pożywienie, a po drugie na duże skupiska ryb w jednym miejscu.  Po tarle ryby szukają schronienia, pływają samotnie, w rozproszeniu, więc nie jest to najlepszy czas na połowy. Warto jednak wspomnieć, że tam, gdzie została złożona ikra, najchętniej żerują drapieżniki. Dla zapalonego wędkarza jest to sygnał, kiedy biorą ryby drapieżne, np. szczupaki.

Temperatura – fakt

Temperatura wody to najistotniejszy czynnik atmosferyczny determinujący, kiedy biorą ryby. Między wczesną wiosną a latem, kiedy zarówno rośnie temperatura otoczenia i wody, ryby chętniej żerują. Dla łososiowatych optimum temperaturowe to 12 – 18 stopni Celsjusza, dla karpiowatych 24 – 28 stopni Celsjusza. Ryby jako gatunki zmiennocieplne, reagują na każdą zmianę temperatury wody. Kiedy biorą ryby? Gdy temperatura wody stopniowo się podnosi, aż osiągnie wysokość odpowiednią dla danego gatunku. Nagłe zmiany temperatury powodują, że ryby tracą apetyt.

Łowienie przed burzą – mit

Wybranie się na połów ryb w burzowy dzień, nie wróży dobrej passy. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są gwałtowne zmiany ciśnienia atmosferycznego. Pęcherz pławny ryb to najczulszy naturalny barometr. Przy wyładowaniach atmosferycznych, ciśnienie ma spore odchylenia od normy. Ryby biorą dużo gorzej. Dopiero po burzy, gdy ciśnienie stopniowo się podnosi i zwiększa się ilość wody w zbiorniku, to czas, kiedy ryby biorą chętnie. 

Nasłonecznienie – fakt

Ryby nie przepadają za słońcem. Zwłaszcza kiedy latem jest ono wysoko i przez większość dnia promienie odbijają się od tafli wody. W upalne i pełne słońca dni ryby schodzą w niższe partie wody, gdzie jest chłodniej. Szczególnie drapieżniki nie należą do miłośników letniego słońca. Jeśli podczas wakacyjnego urlopu zapragniesz więc zamoczyć wędkę, wybierz się nad wodę o świcie lub zmierzchu. Latem jest to najlepszy czas, kiedy ryby biorą.

Fazy księżyca – fakt

Niepodważalnym wskaźnikiem kiedy ryby biorą najlepiej, jest wpływ księżyca na życie w wodzie. W zależności od pory miesiąca, a dokładniej od faz księżyca połowy mogą być rewelacyjne lub okazać się absolutną katastrofą. Jeśli chcesz się wybrać na ryby z innymi hobbystami wędkarstwa, nigdy nie rób tego podczas pełni księżyca. Nawet całonocne obserwowanie wędki czy stosowanie urozmaiconej zanęty nie sprawi, że na Twój haczyk wpadnie chociaż jedna ryba. Sprawa natomiast ma się zupełnie odwrotnie podczas nowiu. 

Stosowanie jednego ulubionego sprzętu – mit

Od lat łowisz ryby na tym samym sprzęcie i prawie nigdy Cię on nie zawiódł. To świetnie! Pamiętać jednak trzeba, że zmiana łowiska czy wpływ czynników zewnętrznych ma ogromne znaczenie również na użytkowany sprzęt. Jeśli ryba nie bierze, pierwszym krokiem powinno być przezbrojenie wędki. Nie kieruj się przyzwyczajeniami do konkretnego zestawu, bo wbrew pozorom nie jest to dobre rozwiązanie. Ewentualnie przygotuj sobie drugi zestaw, który będziesz mógł stosować wymiennie. 

Kiedy biorą ryby – podsumowanie

Przede wszystkim sprawdź okres tarła dla gatunku ryb, na jakim Ci zależy. Koniecznie upewnij się, że gatunek ten nie jest pod okresową ochroną. Następnie poczekaj na odpowiednią pogodę: nie powinno być zbyt upalnie ani słonecznie. Zimne północne wiatry również nie będą Ci sprzymierzeńcem. Wybieraj miejsca zacienione. I spokojne. Nigdy nie łów w czasie pełni. Obserwuj przyrodę wokół. I rozkoszuj się przyjemnością, jaką daje Ci wędkowanie.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl