Jaki kołowrotek z wolnym biegiem zda egzamin na łowisku? Sprawdzamy!

Wędkowanie to przyjemność, która z czasem przeradza się u niektórych w pasję. Kontakt z naturą i wszechobecny spokój kuszą swymi urokami wielu. Jeżeli i Ty poczułeś zew natury i chcesz rozpocząć swą przygodę z wędkarstwem, pewnie szukasz wskazówek w co się zaopatrzyć? Słusznie! Odpowiednio dobrany sprzęt, zwiększa Twoją szansę upolowania upragnionej zdobyczy. Poza tym pozwala na czerpanie maksymalnej przyjemności z wędkarstwa. A zatem jeżeli zrobiłeś już pierwsze kroki i wybrałeś „kij”, to dziś zajmijmy się tematem kołowrotka. Jaki kołowrotek z wolnym biegiem jest najlepszy? Sprawdźmy!

Jak działa kołowrotek z wolnym biegiem?

Sama nazwa tego kołowrotka, osobom zaczynającym w świecie wędkarstwa może wydawać się nieco skomplikowana. Tak naprawdę, jest to dosyć prosta konstrukcja, która została wymyślona już w połowie lat 80 tych. Jest więc stosowana przez co najmniej kilka pokoleń wędkarzy. Daje to pewność, że na łowisku znajdą się spece, którzy w potrzebie będą w stanie służyć pomocą. Na czym polega mechanizm? Otóż wolny bieg to tak naprawdę możliwość swobodnego wysnuwania żyłki z ze szpuli. Ryba w ten sposób może swobodnie wyciągać żyłkę, a wędkarz za pomocą hamulca może regulować opór, jaki ma stawiać kołowrotek ciągnącej rybie. W praktyce wygląda to tak, że ustawienia oporu w kołowrotkach są dosyć szerokie. Wszystko po to, by dostosować zestaw do warunków, w których zamierzasz polować. Gdy zatem ustawisz parametry, opierasz wędkę na podkładzie i czekasz.

Kołowrotek z wolnym biegiem — jaki to koszt?

Jak to często bywa, wszelkie urządzenia wytworzone przez człowieka mają bardzo szeroki zakres cenowy. Oczywiście jest to związane z parametrami danego sprzętu. W temacie kołowrotka z wolnym biegiem jest podobnie. Dosyć dużą skuteczność działania mają kołowrotki z przedziału cenowego 100 zł - 200 zł. Przykładem jest Dragon Mega BAITS Elite FR. Przez wzgląd na jakość użytych w nim materiałów i świetne parametry techniczne, w tym przedziale cenowym to zdecydowany faworyt. Wiadomym jest, że im bardziej skomplikowany mechanizm tym cena wyższa. Zatem dla wyspecjalizowanych łowców, są modele o parametrach bardziej wyśrubowanych. Ceny takich modeli kształtują się w okolicach 300 zł – 700 zł. W zależności zatem od Twoich umiejętności i potrzeb przynajmniej w tym temacie wybór jest dosyć duży.

Jaki kołowrotek z wolnym biegiem na karpia?

Kołowrotki z wolnym biegiem, to najczęściej wybierane urządzenie do połowu gruntowego. Pasjonaci zasadzek karpiowych najlepiej znają ten mechanizm. Połowy ryb walecznych, a do takich niewątpliwie należy karp, dają wędkarzowi wiele satysfakcji. Zestaw z kołowrotkiem wolnobiegowym daje komfort w sytuacji gwałtownego brania. Nie ma mowy o przemieszczeniu się zestawu. Pamiętaj jednak o jednym. Wybierając się na karpia, ustaw kołowrotek z wolnym biegiem na odpowiedni rozmiar i wagę ryby, na która polujesz. Dzięki takiej strategii masz dużą szansę, że ryba po swobodnym wysnuwaniu żyłki z kołowrotka, przy delikatnym oporze złapie się na haczyk.

Co jeszcze jest istotne przy wyborze kołowrotka z wolnym biegiem?

Jeżeli podjąłeś już decyzję, że planujesz zakup kołowrotka z wolnym biegiem, to skup się na kilku jego elementach. Oprócz hamulca przedniego oraz hamulca wolnego biegu zwróć uwagę na przełożenie kołowrotka i ilość łożysk. Bardzo ważną kwestią jest także pojemność szpuli. Możliwość nawinięcia dużej ilości żyłki ma znaczenie w łowieniu na dużych dystansach. Często bowiem się zdarza, że przy braniu wielkiej ryby potrzebny będzie zapas żyłki na tzw. dalekie odjazdy. Potrafi się wtedy zdarzyć, że zwierzę odpływa na kilkadziesiąt metrów od brzegu. Jak przy wielu innych urządzeniach istotną kwestią jest także materiał, z którego wykonany jest kołowrotek. Dobrze, aby miał dużą wytrzymałość na naprężenia oraz nie był zbyt ciężki. Cały system zamontowany przy wędce będzie wtedy bardziej wygodny w użytkowaniu.

Jakie ryby łowić na kołowrotek z wolnym biegiem?

Kołowrotek z wolnym biegiem stosowany jest w połowach ryb różnych gatunków. Najczęściej jednak wędkarze wybierają go do zestawów przy metodzie gruntowej. Mechanizm ten polecany jest do łowienia ryb silnych, o dużej skłonności do walki. Najbardziej popularnym gatunkiem, łowionym przy użyciu kołowrotka z wolnym biegiem, jest karp. Wędkarze jednak często wybierają to urządzenie do połowów innych rodzajów ryb. Popularne gatunki to również amury, sumy lub brzany. Te mocne i wymagające ryby, działają w sposób systemowy. Nie są łatwym celem. Zatem każdy, kto się na nie zasadza, powinien brać na to poprawkę. Kołowrotek z wolnym biegiem sprawdza się także przy metodzie drgającej szczytówki. Nie zaskoczy Cię wówczas nagłe branie. Jeżeli zatem chcesz być przygotowany do mocowania się z silną rybą, zestaw kołowrotka z wolnym biegiem zapewne Ci się przyda!

Jaki kołowrotek z wolnym biegiem? Oto 3 najpopularniejsze propozycje!

Wśród wielu producentów kołowrotków z wolnym biegiem należy wyróżnić te, które prezentują najlepsza jakość do ceny. Aby to zrobić, dobrze jest przyjąć określone kryteria. Zatem weźmy jedną z najczęściej wybieranych wytycznych. Otóż umiejętności wędkarza. Doświadczenie łowcy najlepiej weryfikuje techniczne możliwości sprzętu. Oto trzy najbardziej reprezentatywne modele dla poszczególnych grup odbiorców:

1.     Dla początkujących — Kołowrotek DAM QUICK 1 3000 FS

To idealne rozwiązanie dla osób, które zaczynają swoją przygodę z wędkarstwem. To kołowrotek z bardzo dobrym wyczuciem prowadzenia. Ma smukły korpus oraz odlewany uchwyt. Taki model pozwala na utrzymanie kontroli nad walczącą rybą oraz daje wędkarzowi szerokie pole działania.

2.     Dla średniozaawansowanych — Dragon MegaBAITS Elite FR

Świetne rozwiązanie do połowów wielkich ryb. Fantastyczne materiały, z których kołowrotek jest wykonany, pozwalają na walkę z naprawdę silnymi okazami bez ryzyka uszkodzenia sprzętu. Ten model kołowrotka świetnie sprawdza się także w połowie gruntowym z drgającą szczytówką.

3.     Dla wytrawnych i wprawionych łowców — Dragon MegaBAITS Method Feeder FD550i

To prawdziwy rarytas wśród kołowrotków gruntowych. Weryfikując jego dane techniczne, można przyjąć, że dedykowany jest do profesjonalnych połowów. Szpula jest wyjątkowo szeroka i przystosowana do dalekich rzutów. Nic tylko działać!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl