Jaka wędka na szczupaka jest najlepsza? Praktyczne porady dla początkujących

Szczupak pospolity to drapieżna ryba z rodziny szczupakowatych. Jej złowienie jest nie lada wyzwaniem dla wielu wędkarzy. Wodne drapieżniki są wyjątkowo aktywne i wojownicze w maju, po okresie godowym. Chcąc złowić tę rybę, musisz dobrać odpowiedni sprzęt. Myśląc o tym, jaka wędka na szczupaka będzie najlepsza, powinieneś sugerować się budową ciała ryby i jej cechami charakterystycznymi. Myślisz o tym, jaka wędka na szczupaka okaże się najlepsza? Zapoznaj się z poniższymi wskazówkami. Właściwy kij sprawi, że połów będzie udany.

Jaka wędka na szczupaka – podstawowe informacje

Doświadczeni wędkarze potwierdzają, że najlepszą wędką do połowu szczupaka jest wędka spinningowa. Główne cechy takiego modelu to:

- świetna amortyzacja,

- optymalna moc wyrzutu,

- solidność wykonania.

Modele przeznaczone dla wędkarzy, którzy łowią wyłącznie szczupaki, określa się jako „pike”. Żeby wędka była skuteczna, jej ciężar wyrzutu powinien zawierać się w przedziale od 10 do 30 kilogramów. Powód jest prosty: kiedy łowi się szczupaki, należy mieć cięższą przynętę. Podstawowym parametrem, jakim należy się sugerować, jest ugięcie. Tutaj do wyboru pozostaje Ci opcja szybka lub wolna. Wiele zależy od tego, czy chcesz użyć jako linkę żyłkę, czy plecionkę. I chociaż plecionka jest bardziej stabilna, to nie rozciąga się. To zaś nie pozwala na amortyzację. Wówczas to wędka musi sprawniej się ugiąć. Natomiast, gdy decydujesz się na to, by rolę amortyzatora pełniła żyłka, wędka musi być bardziej wyważona.

Kolejną, znaczącą cechą jest długość wędki spinningowej. Tutaj należy równocześnie uwzględnić swój styl łowienia. Duże znaczenie ma to, czy będziesz chciał łowić z brzegu, czy z łodzi. Łowiąc z brzegu, powinieneś dobierać wędki o długości 2,7 metra. Kiedy zaś łowisz z łodzi, przedział powinien wynosić od 2,2 metra do 2,4 metra.

Zastanawiając się, jaka wędka na szczupaka spełni Twoje oczekiwania, nie możesz pomijać istotnego parametru, jakim jest wytrzymałość. Decydując się na połów drapieżnej ryby, należy dobierać wyjątkowo trwałe wędki. Nie musisz jednak obawiać się dyskomfortu, ponieważ wędki są aktualnie wykonane z lekkich tworzyw. Są równocześnie na tyle solidne, że będzie można nimi holować nawet wyjątkowo duże okazy szczupaków pospolitych. Wędziska zrobione z komponentów węglowych na pewno nie nadwyrężą rąk żadnego wędkarza. W trakcie holu przyda się również to, by wędka była szybka, sprężysta i miała głębsze ugięcie.

Wędka na szczupaka – dobór pod kątem metody połowu

Znając główne zasady dotyczące doboru wędki na połów dynamicznej, drapieżnej ryby, będziesz mógł podjąć słuszną decyzję. Podstawowe informacje związane z wyborem sprzętu do łowienia przydadzą się początkującym wędkarzom. Jeśli zaś chcesz dowiedzieć się czegoś więcej lub masz już doświadczenie w łowieniu szczupaków, to możesz dopasować wędkę pod kątem metody połowu.

Szczupaki łowi się najczęściej, stosując jedną z trzech metod: spławikową, gruntową lub spinning. Niezależnie od wybranej techniki, poza doborem odpowiedniej wędki ważne jest to, by zakupić: kołowrotek, hak, żyłkę oraz zanętę, jakie umożliwią sprawne łowienie.

Amatorzy mogą decydować się na wędki uniwersalne. Tutaj nie ma znaczenia, jaka metoda zostanie zastosowana do łowienia. O tym, jaki jest ciężar wyrzutu, decyduje w takim przypadku charakterystyka konkretnego łowiska. Polując na rybę drapieżną, warto wiedzieć, że im wędka będzie dłuższa, tym równocześnie będzie mocniejsza.

Jeśli pierwszy raz decydujesz, jaką wędkę na szczupaka wybrać, to skup się na rękojeści. To rada dla początkujących wędkarzy. Jeszcze przed zakupem danego modelu wędkę należy ułożyć w dłoni. Dzięki temu możesz sprawdzić nie tylko materiał, ale przede wszystkim to, jak wędka leży w Twoich dłoniach. Optymalne dopasowanie pod tym kątem wpływa nie tylko na komfort użytkowania, ale i na sprawny połów. Oczywiście, tym samym wyznacznikiem powinni kierować się doświadczeni wędkarze.

Wędka na szczupaka – zwróć uwagę na tyczkę i wędzisko 

Dobór tyczki jest równie istotny, co wyszukanie odpowiedniego modelu wędki. Słusznie jest ją wyselekcjonować pod względem metody łowienia, jak i miejsca, z jakiego się łowi. Na tyczki dłuższe decydują się wędkarze łowiący szczupaki techniką spławikową albo gruntową. Kiedy natomiast połów odbywa się z łodzi, rozsądnie jest wybierać krótszy spinning. Zaczynając przygodę z wędkowaniem lepiej skupić się na uniwersalnym rozmiarze. To pozwoli Ci poczuć się pewniej, niezależnie od tego, czy łowisz z łodzi, czy z brzegu jeziora. Dobierając wędzisko, należy mieć na uwadze względy ekonomiczne. Kiedy wiesz, że szczupaka będziesz łowić okazyjnie, warto wybrać budżetowy model.

Korzystając z rad doświadczonych wędkarzy, możesz od razu zasugerować się akcją wędki. Musi być ona szybka albo nawet bardzo szybka. Należy przecież uwzględnić to, że szczupak będzie walczył - wykonywał gwałtowne szarpnięcia i wysoki z wody. Jeśli wędka będzie miała zbyt wolną akcję, to ryba może zsunąć się z kija. Szybsze wędki odgrywają znaczącą rolę również podczas samego połowu. Prowadząc przynętę, należy od czasu do czasu mocniej zakręcić kołowrotkiem. Wtedy szczupak zwróci uwagę na oddalającą się przynętę. Jeśli akcja wędki jest wolniejsza, to nie zainteresujesz ryby.

Wybór odpowiedniej wędki daje gwarancję sukcesu podczas połowu szczupaka. Wybierając konkretne modele, musisz sugerować się zarówno zachowaniem drapieżnej ryby, sposobem jej połowu, jak i parametrami technicznymi wędek. Korzystając z naszych wskazówek, z pewnością wybierzesz najlepszy model!  Szczupak to ryba działająca instynktownie, dlatego należy mieć wędkę, która umożliwi Ci szybką reakcję.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl