Jaka wędka na spławik? Poznaj najważniejsze modele!

Łowienie metodą spławikową jest stosunkowo łatwe i nadaje się do wielu lokalizacji, dzięki czemu chętnie korzystają z niej początkujący wędkarze. W ten sposób można zdobyć doświadczenie na różnych zbiornikach wodnych, co z pewnością zaprocentuje w przyszłości. Do rozpoczęcia swojej przygody z połowem ryb wystarczy skromny budżet, ponieważ sprzęt dla początkujących kosztuje niewiele. Dzisiaj zaczniemy od wędziska, zatem, jaka wędka na spławik to dobry wybór?

Na czym polega łowienie ryb na spławik? 

Spławik to jeden z najważniejszych elementów tej metody połowu. Sygnalizuje on miejsce położenia przynęty i jednocześnie pomaga w ustaleniu popularnego brania. Gdy ryba chwyci za haczyk nawet bardzo delikatnie, to kołyszące ruchy lub minimalne zanurzenie spławika pozwalają zaciągnąć rybę w optymalnym momencie. Czasami też warto nieco poczekać, ponieważ niektóre gatunki są mniej ufne i na początku sprawdzają, z czym mają kontakt. W ten sposób doświadczony wędkarz może ocenić, jaka ryba zainteresowała się robakiem, kukurydzą lub innym przysmakiem na haczyku. 

Jaka wędka na spławik? Budżet ma znaczenie!

Wędkarstwo ma dwa oblicza finansowe i musisz być tego świadomy. Istnieją produkty budżetowe, które można mieć za dosłownie kilkaset złotych i modele warte kilka tysięcy. Najciekawsze jest to, że tak duża rozpiętość cenowa dotyczy wszystkich rodzajów i metod połowu. W takim razie, jaka wędka na spławik to najlepszy wybór? Wszystko zależy od Twojego nastawienia, ponieważ zainteresowanie się wędkarstwem powinno opierać się na samej fascynacji wyjazdem, wyczekiwaniem na rybę i przebywaniem blisko natury.

Kwestie techniczne należy rozwijać, jednak do tego wystarczy podstawowy sprzęt. Większość modeli wędzisk można usprawnić przez zastosowanie lepszego kołowrotka, innej żyłki i innych aspektów. Ważne, żeby z danego sprzętu wyciskać możliwie najwięcej! Rekomendujemy znaleźć równowagę pomiędzy ceną i jakością wykonania. 

Poznaj cztery metody połowu na spławik

Wszystkie osoby, które są zainteresowane łowieniem ryb na spławik, muszą znać cztery podstawowe metody połowu. Wszystkie techniki wymagają innego wędziska, dlatego warto dowiedzieć się więcej o wadach i zaletach. Dwie bardzo zbliżone do siebie metody wykorzystują wędki o nazwie bat i tyczka. Zrezygnowano w nich z kołowrotka, dlatego to propozycja dla zaawansowanych wędkarzy.

Metoda bolońska nadaje się do dalekich rzutów, uwarunkowanych ukształtowaniem terenu. Wędzisko może mieć nawet dziesięć metrów długości, ponieważ zbudowane jako konstrukcja teleskopowa łączy w sobie optymalną sztywność i elastyczność. Najlepiej sprawdza się przy silnym nurcie. 

Ostatni wariant nazywany metodą angielską czerpie garściami z opisanej powyżej metody, jednak wędzisko osiąga maksymalnie cztery i pół metra długości, a znajdująca się na końcu szczytówka zawsze znajduje się w wodzie. Wiesz już, jaka wędka na spławik to dobry wybór. Skonsultuj się z naszymi ekspertami lub samodzielnie złóż zamówienie na dopasowany do Twoich potrzeb model wędziska już teraz!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl