Jak zrobić zestaw na suma? Poznaj najlepsze sposoby na złowienie tego gatunku

Jesteś zapalonym wędkarzem i planujesz rozpocząć łowienie nowego gatunku ryb? A może dopiero zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem i nie wiesz jak skompletować odpowiedni zestaw? Bez obaw! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy garść praktycznych porad i najważniejszych informacji. Dzięki którym odpowiedź na pytanie „Jak zrobić zestaw na suma?” będzie dziecinnie prosta.

Co warto wiedzieć o sumie?

Sum należy do gatunków drapieżnych. Jest rybą bardzo żarłoczną i największą, jaka występuje w polskich wodach. Wygląd suma jest bardzo charakterystyczny dzięki dużej głowie z wielką paszczą i dwóm długim wąsikom. Okazy występujące w Polsce dorastają nawet do 300 cm długości i osiągają wagę do 100 kg. Ryba upodobała sobie przydenny tryb życia w głębokich partiach rzek i jezior. Pożywienie suma to nie tylko mniejsze od niego ryby, ale także drobne ssaki i ptaki. Co istotne ryby te żywią się również padliną. Sumy najczęściej prowadzą osiadły tryb życia, zamieszkując przez wiele lat jedną kryjówkę. Najbardziej odpowiada im bliskość zatopionych konarów drzew i wyboistego, często mulistego, dna.

Dlaczego warto jeść suma?

Sum należy do ryb średnio tłustych. Jego mięso, choć jest niskokaloryczne, to stanowi bogate źródło białka, a dodatkowo zawiera wiele cennych witamin i mikroelementów. Włączając mięso suma do swojej diety, dostarczysz organizmowi zrównoważone ilości kwasów jedno- i wielonasyconych. Ponadto sum jest bogaty w łatwo przyswajalne białka i aminokwasy, witaminę B12 i B6, witaminę D, fosfor, selen, tiaminę, niacynę, magnez, ryboflawinę, żelazo i cynk. Co ciekawe porcja suma o wadze około 160 g pokrywa aż 133 procent dziennego zapotrzebowania na witaminę D. Z tego powodu do swojej diety powinny włączyć go osoby cierpiące na niedobory tego pierwiastka.

Jak znaleźć miejsce, w którym przebywa sum?

Określenie miejsca, w którym najprawdopodobniej żeruje sum, nie jest wcale takie trudne. Ryba ta występuje w dość charakterystycznych miejscach. Spotkać możesz go w głębokich dołach (przy wyspach, zawalonych drzewach, dużych głazach, filarach mostów itp.). Znalezienie suma w tych miejscach jest bardziej prawdopodobne, jeśli występują tam wiry i prądy wsteczne, które w sposób ciągły dostarczają mu pokarm. Czasami można go też spotkać w przybrzeżnych jamach.

Technika łowienia suma

Do łowienia suma stosuje się mocne zestawy gruntowe, ale może być również poławiany metodą spinningową. Podczas stosowania tej metody należy jednak pamiętać, by przynętę prowadzić bardzo wolno. Najczęściej wybieranymi przynętami są żywe i martwe ryby, pęczki rosówek, ciężkie i duże błystki wahadłowe, woblery, rippery i twistery. Sumy poławia się latem. Ich największa aktywność przypada na sierpień. Natomiast najodpowiedniejszą porą dnia do połowu suma jest wieczór i noc. Wybierając się na połów, pamiętaj także, iż wymiar ochrony suma wynosi 70 cm. Okres ochronny natomiast zaczyna się 1 listopada i trwa aż do 30 czerwca.

Jak skompletować odpowiedni zestaw na suma?

Sum to ryba osiągająca często imponujące rozmiary, a dodatkowo jest drapieżnikiem. Z tego powodu zestaw na suma powinien być naprawdę mocny. Nie warto przeceniać możliwości swojego zestawu, a nie doceniać siły i woli walki suma. Zestaw na suma będzie różnił się w zależności od wybranej przez Ciebie metody.

Wybierając zestaw spławikowy postaw również na mocny i duży hak. Dopasuj do niego odpowiednią żyłkę główną, która ma minimum 0,40 mm i udźwig sięgający nie mniej niż 25 kg. Ponadto spławik powinien być dopasowany do wielkości przynęty.

W przypadku metody gruntowej zdecyduj się na bardzo mocny kij. Jego długość powinna wynosić 3-3,3 m, a ciężar wyrzutu sięgać 100-150 g. Ponadto powinieneś postawić na mocny i duży hak oraz specjalną żyłkę przeznaczoną do połowu tej ryby. Kołowrotek powinien posiadać wolny bieg, a na szpuli znajdować się nie mniej niż 200-300 m linki.

Kij powinien być dość elastyczny, gdyż pozwoli to ochronić żyłkę przed zerwaniem. Podczas holowania sum stawia duży opór, nierzadko uderzając ogonem o żyłkę lub plecionkę. Kołowrotek wykorzystywany do połowu suma warto wybrać spośród metalowych modeli, gdyż holowanie tej ryby może potrwać nawet godzinę. Dodatkowo zdecyduj się także na stalowy przypon i ciężarek oraz stalową podpórkę pod wędkę.

Jaką żyłkę lub plecionkę wybrać?

Żyłka lub plecionka powinna być gruba. Większość zaprawionych wędkarzy poleca jednak głównie plecionkę, gdyż jest ona bardziej wytrzymała. Chociaż najczęściej polecaną żyłką lub plecionką jest ta mająca 0,40 mm, to większość wędkarzy stosuje jeszcze grubsze modele od 0,5 do 0,9mm. Sum rzuca się na przynętę z dużą siłą i zaangażowaniem, z tego powodu wszystkie elementy zestawu powinny współgrać ze sobą i posiadać podobną wytrzymałość.

Jak obliczyć ciężar wyrzutu?

Ciężar wyrzutu to wartość określająca maksymalne obciążenie wędki. Jest ona szczególnie istotna podczas połowu suma. Aby Twoja wędka nie została uszkodzona, to zanim rozpoczniesz swoją przygodę z łowieniem suma, powinieneś poznać jej ciężar wyrzutu. Obliczenie tej wartości nie jest skomplikowane. Należy podaną dla wędki wartość Ibs pomnożyć razy 454, a następnie podzielić przez 16. W tym przypadku jeden funt wynosi 454g, a 16 odpowiada stałej ugięcia blanku.

O czym jeszcze warto pamiętać wybierając się na połów suma?

Gdy skompletujesz już odpowiedni zestaw na suma i wybierasz się na połów, to powinieneś uzbroić się w cierpliwość. Nierzadko trzeba zarzucać zestaw kilkakrotnie w odstępach 15-20 minutowych, aby zwabić rybę. Gatunek ten najczęściej dopiero nocą wychodzi na wypłycenia, gdzie oddaje się żerowaniu.

Kwestią, o której musisz pamiętać, to nieprzeciążanie swojego kija. Jeśli nie chcesz, by wędka uległa uszkodzeniu nie przeceniaj swoich możliwości, a doceń wagę, wielkość i siłę, jaką dysponuje Twój przeciwnik. Czasami lepiej odpuścić, niż uszkodzić sprzęt. Sum to ryba, na której połów należy udać się odpowiednio przygotowanym i nie możesz o tym zapominać.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl