Jak zrobić zanętę na leszcza? Podpowiadamy!

Bez względu na to, czy wędkujesz amatorsko czy bardziej profesjonalnie, to zapewne wiesz, że złapanie leszcza nie jest zbyt trudne. Jednak, aby wszystko poszło po Twojej myśli, musisz odpowiednio przygotować się do wyprawy na ryby. Poza wędkarskim sprzętem potrzebna Ci będzie również specjalna zanęta. Możesz stworzyć ją własnoręcznie w domowych warunkach. Jak więc zrobić zanętę na leszcza? Dowiesz się tego, czytając nasz dzisiejszy wpis.

Łowienie najpopularniejszej ryby — leszcza 

Leszcz to jeden z tych gatunków, który jedni bardzo chcą złowić, inni zaś niespecjalnie. Być może dlatego, że często przeszkadza w polowaniu na inne ryby. Występuje zarówno w zbiornikach zaporowych, łowiskach komercyjnych, rzekach, jak i w jeziorach.

Od czego może zależeć udany połów? 

Wpływ na pomyślność połowu ma kilka różnych czynników. Wszystko zależy przede wszystkim od tego, jaką zastosujesz metodę i taktykę wędkarską. I to nie tylko w przypadku leszcza, ale wszystkich ryb. Musisz również odpowiednio dobrać cały swój sprzęt. Zbiornik, nad który się wybierasz, także będzie miał tutaj znaczenie. Wszystko to przełoży się na Twój sukces - dlatego odpowiednio przygotuj się do swojej wyprawy na ryby. 

Jakimi metodami najlepiej jest łowić leszcza?

Chcesz złowić leszcza z gruntu? Możesz w tym celu łowić tzw. klasyczną gruntówką. Co prawda jest ona coraz rzadziej wykorzystywana. Niemniej, robiąc to bardzo skrupulatnie, z pewnością Ci się powiedzie. Do wyboru masz również technikę połowu leszczy, którą jest klasyczny feeder. Jednak wielu wędkarzy preferuje w tym celu Method Feeder. Prawda jest taka, że to od Ciebie zależy, na jaką metodę zdecydujesz się ostatecznie. Tak naprawdę każda będzie dobra, jeśli będziesz właściwie do niej przygotowany. Chcesz złowić leszcza metodą spławikową? W takim razie możesz wybrać spośród trzech: odległościówki, bata albo tyczki. Natomiast wybierając się nad rzekę, najbardziej odpowiednia może się dla Ciebie okazać tzw. przepływanka, a także metoda bolońska.

Najważniejsze to wybrać dobrą zanętę 

W przypadku wykonania zanęty wędkarskiej na leszcza masz zawsze dwie opcje do wyboru. Pierwszą z nich jest bardzo komfortowa i wygodna, czyli zakup gotowej mieszanki zanętowej w sklepie wędkarskim. Możesz na przykład zamówić ją u nas. W naszym sklepie znajdziesz duży wybór naprawdę dobrych zanęt. Druga opcja jest bardziej wymagająca, gdyż zakłada, że wykonasz ją sam, własnoręcznie. Jeśli chcesz, możesz spróbować. Podpowiemy Ci, jak to zrobić.

Jak zrobić zanętę na leszcza?

Jeśli należysz do tych wędkarzy, którzy wolą eksperymentować, wykonaj swoją własną zanętę. Przepisów na mieszankę możesz znaleźć kilka. My jednak zdradzamy Ci sprawdzony sposób. Wykorzystaj w tym celu bułkę tartą. Musisz ją lekko zrumienić i podprażyć. Najlepiej zrób to na suchej patelni. Następnie przygotuj płatki owsiane. Część z nich możesz bardzo drobno zmielić, ale drugą część pozostaw w całości. Użyj również biszkoptów i czegoś, co nada Twojej mieszance zapachu. Możesz wykorzystać do tego olejek, np. waniliowy. W zależności od tego, jaką uda Ci się otrzymać konsystencję, możesz do środka dodać trochę melasy. Pamiętaj, żeby na końcu dorzucić do zanęty coś ekstra. Biały robak, pinka, posiekane czerwone robaki, kukurydza lub pęczak są przez nas przetestowane. Ale to właśnie pęczak sprawdza się najlepiej, gdy łowisz leszcze na rzece.

Z biegiem czasu, stosując taką mieszankę, możesz ją robić po swojemu. Spróbuj najpierw na bazie powyższej instrukcji. Jeśli uznasz, że jest to potrzebne, będziesz mógł urozmaicić swoją zanętę. W każdym razie wykonanie jej własnoręcznie i złapanie na nią leszcza przyniesie Ci dużo satysfakcji.

Nęcenie leszcza — jak zrobić to właściwie? 

Nęcenie ryb stosuje się w celu zwabienia ich w miejsce, w którym zamierzasz łowić. Tam też znajdzie się Twoja przynęta. Dlatego musi być ono precyzyjne i efektywne. Jednak jest zależne głównie od temperatury wody. Celem nęcenia jest nie tylko samo zwabienie, ale także zatrzymanie ryby w łowisku przez jak najdłuższy czas. Wybierz niewielki obszar, około metr na metr. Dzięki temu efektywność nęcenia będzie znacznie większa. To właśnie w tym polu musisz dostarczyć leszczowi pokarmu w niewielkiej ilości tak, żeby aktywizował się do dalszych poszukiwań. 

Zasada jest bardzo prosta: zawsze możesz dorzucić zanętę, ale tej, którą już wrzuciłeś, nie wyciągniesz. Dlatego musisz robić to ostrożnie i bardzo uważnie. Od tego będzie zależał efekt Twoich starań. Najlepiej wrzucaj ją małymi partiami, powoli. Radzimy także, żebyś łowił leszcze zawsze w takim miejscu łowiska, aby przynęta była obok zanęty.

Jak użyć mieszanki do nęcenia? 

Żeby odpowiednio nęcić leszcza, użyj do tego swojej mieszanki i wymieszaj ją z dodatkiem ziemi lub gliny. Dzięki temu z pewnością uda Ci się zwabić go do miejsca, w którym łowisz. Jej proporcje z ziemią zależą od tego, jaka jest temperatura wody. W przypadku, gdy będzie niska, użyj znacznie więcej ziemi, a tylko do 30% zanęty. Gdy zaś będzie cieplejsza, np. latem, możesz wymieszać je pół na pół. Wykorzystaj ten sposób, jeśli zdecydowałeś się na połów metodą klasycznym feederem lub spławikową. Gruntowe łowienie leszcza polega przede wszystkim na robieniu tego punktowo i wymaga dużej precyzji.

Wolisz łowić w rzece? W takim razie weź pod uwagę, aby do zanęty dodać mniej ziemi lub gliny. Dodatkowo zorientuj się, jakie są warunki w odcinku rzeki, gdzie planujesz nęcenie. Utrzymanie leszcza w łowisku rzecznym może być trochę trudniejsze niż na jeziorze. Miej więc przy sobie dodatkowe ziarna pęczaku. Często to właśnie one pomagają, gdy inne sposoby zawodzą.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom dotyczącym wykonania zanęty na leszcza i nęcenia, Twoje łowy będą udane. Przygotowany do tego według naszych wskazówek, z całą pewnością wrócisz do domu pełen satysfakcji. Powodzenia!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl