Jak uzbroić wędkę na spinning?

Wędkowanie to fantastyczna przygoda, którą może zacząć każdy! Początki mogą być trudne, jednak do stawiania pierwszych kroków w połowie ryb wystarczy podstawowy sprzęt ze średniej półki cenowej i odrobina cierpliwości, a efekty pojawią się z czasem. Najlepiej zacząć od solidnego przygotowania się do wyjazdu, zatem jak uzbroić wędkę na spinning? 

Dlaczego spinning to dobra metoda na początek przygody z wędkowaniem?

Spinning przypadnie do gustu wszystkim wędkarzom, którzy lubią dobre efekty przy niewielkim nakładzie środków. Oczywiście, jak w każdej metodzie połowu istnieje wiele aspektów wpływających na efektywność brań, jednak ogólnie spinning jest bardzo prosty. Cała tajemnica polega na rozwijaniu i zwijaniu żyłki z woblerem lub twisterem w wodzie w określony sposób, który symuluje ruchy określonej przynęty. Działając na rzece lub innym zbiorniku wodnym tą techniką złapiesz przede wszystkim drapieżniki: okonie, sandacze, szczupaki i sumy. Jak uzbroić wędkę na spinning? Zacznij od wyboru przynęty!

Najpopularniejsze przynęty spinningowe - woblery, twistery i rippery

W poszukiwaniu odpowiedzi, jak uzbroić wędkę na spinning warto zacząć od sztucznej przynęty. Tutaj wybór jest dość ograniczony, co według ekspertów należy uznać za korzyść. Oczywiście, każdy rodzaj opisanego poniżej sprzętu ma swoje różne odmiany, charakterystyki i nadaje się do nieco innych warunków, jednak punkt wyjścia należy do kilku modeli przynęt.

Metodą spinningową łowi się drapieżniki, w związku z tym przynęta musi imitować ich naturalny pokarm. Najlepiej zachowanie niewielkich rybek oddają woblery i rippery. Pierwsze robi się z drewna i nadaje im błyszczącego koloru, drugi typ przynęty powstaje z gumy i także ma jaskrawe barwy. W przypadku twistera zasada działania jest podobna, ma on zwabiać do siebie drapieżniki, jednak symuluje się nim opadanie robaków.

Jak uzbroić wędkę spinningową? Wybierz żyłkę, przypon i przynętę

Jedną z podstaw dobrego łowienia metodą spinningową jest umiejętne prowadzenie przynęty. Brakuje jednej techniki, która gwarantuje sukcesy, dlatego należy eksperymentować. Najważniejsze jest to, żeby wobler lub twister mogły swobodnie opadać na dno, pod warunkiem, że są do tego możliwości. Zarośnięty zbiornik zdecydowanie utrudnia łowienie spinningiem. 

Dlatego dość krótka wędka, wytrzymała żyłka, wolframowy przypon i przynęta w zupełności wystarczą do stawiania pierwszych kroków na zbiornikach wodnych. Najlepiej łowić ryby z pokładu małej łódki, ponieważ Twój zasięg przynęty jest zdecydowanie większy. Teraz już wiesz, jak uzbroić wędkę spinningową, życzymy udanych wypraw na ryby!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl