Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek? Oto skuteczne metody!

Może wydawać się to rzeczą prostą, w końcu jest to podstawowa czynność związana z wędkarstwem. Diabeł tkwi jednak w szczegółach – nieodpowiednie nałożenie żyłki może utrudnić Twój połów, sprawiając wiele niepotrzebnych kłopotów. Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek, aby Twoje hobby było bezproblemowe i sprawiało jak najwięcej satysfakcji? Przedstawiamy kilka porad, które przydadzą się nie tylko początkującym wędkarzom.

Prosta metoda? Dzięki tej łatwo nałożysz linkę!

Zacznij od stworzenia prostego węzła zaciskowego. Aby to zrobić, musisz wykonać pętlę. Następnie pozbądź się końcówki zbędnej linki, ponieważ będzie Ci ona tylko przeszkadzać w dalszych czynnościach. Gdy już ten krok masz za sobą, to przełóż przez stworzoną pętlę żyłkę główną. Teraz możemy przejść do zakładania uformowanego węzła na szpulę kołowrotka.

Ten krok również musi być odpowiednio przeprowadzony. W innym wypadku linka będzie cały czas się kręcić, a przez to nie będzie w stanie zaplątać się wokół wspomnianego kołowrotka. Aby uniknąć takiej sytuacji, nałożona pętla musi wychodzić spod spodu szpuli. Wtedy utworzy się wspomniany węzeł zaciskowy. Będziesz wiedział, że wszystko jest odpowiednio nałożone, gdy tylko zakręcisz korbką. Wtedy żyłka zacznie się ładnie owijać i stworzy wytrzymałą całość.

Jak nawinąć żyłkę na kołowrotek? Jest też inny sposób!

Istnieje sposób odrobinę trudniejszy, jednak również zapewniający udany efekt końcowy. Utwórz pętelkę, jednak na razie nie zawiązuj jej w żaden sposób. Zrób to tak, by został ci nadmiar żyłki z jednej strony. Dzięki temu będziesz mógł dwukrotnie owinąć wspomnianą pętelkę, używając do tego pozostałej linki. Łącznie tworzysz więc trzy pętle. Ostatnim etapem jest przełożenie końcówki żyłki przez stworzone okręgi. Po tym zadaniu wystarczy pociągnąć za największą pętlę. W tej chwili węzeł powinien się zacisnąć.

Teraz włóż opakowanie z nawiniętą żyłką do małego wiaderka z wodą. To ułatwi ci jej nakładanie, ponieważ linka nie będzie się obracała i cały czas będzie w pozycji pionowej. Następnie podepnij kołowrotek do wędki, węzeł przełóż przez pierwszą przelotkę, a potem zaciśnij go na początku szpuli kołowrotka. Teraz możesz spokojnie zacząć nawijać.

Sprawne nakładanie? Z nami zrobisz to szybciej!

Wybrane przez nas metody nie są jedynymi właściwymi sposobami. Jednak jeśli zaczynasz swoją przygodę z wędkarstwem, to warto spróbować wyróżnionych przez nas sposobów. Na pewno ułatwią Ci życie i sprawią, że twoja przygoda z łowieniem nabierze potrzebnego jej rozpędu. A jeśli siedzisz w tym temacie już wiele lat? Cóż, zawsze warto spróbować czegoś nowego.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl