Jak łowić na spinning? Zbiór praktycznych informacji

Spinning jest jedną z najczęściej wykorzystywanych metod wędkarskich. Na jego popularność wpływają w głównej mierze skuteczność i uniwersalność. Na dodatek opanowanie tej techniki nie sprawia wielu problemów. Dlatego jest świetnym wyborem dla początkujących wędkarzy. Na początek potrzeba tylko kilku informacji, odpowiedniego sprzętu i dobrych chęci. Chcesz wiedzieć, jak łowić na spinning, aby Twoje działania przyniosły oczekiwane rezultaty?

Wędkarstwo spinningowe – co to takiego?

Spinning z reguły ukierunkowany jest na połów ryb drapieżnych. Jednak możesz być pewny, że niejednokrotnie na przynętę złapią się też ryby spokojnego żeru, takie jak karpie czy leszcze. Na czym polega spinning? W telegraficznym skrócie na nieustannym zarzucaniu i ściąganiu wędki i oczekiwaniu na branie. To pierwszy obraz, który tworzy się na myśl o wędkarstwie osobom niezwiązanym z tym sportem. W spinningu wykorzystuje się specjalne, realistycznie wyglądające przynęty sztuczne, które przypominają naturalny pokarm drapieżników (jednymi z lepszych na rynku są przynęty Savage Gear dostępne w naszym sklepie).

Jak łowić na spinning, czyli kompletujemy zestaw spinningowy

Zanim przejdziesz do czynów, musisz poświęcić trochę czasu na rozważania. Zaczynając przygodę ze spinningiem, w pierwszej kolejności zastanów się, jaki gatunek ryb obierasz sobie za cel. Zgadujemy, że drapieżniki powinny już zacząć się Ciebie obawiać. Jednak pytanie brzmi – które konkretnie. Dużo zależy też od rodzaju akwenu, nad który zamierzasz się udać. Ważna jest prędkość nurtu oraz głębokość, na jakiej żyją ryby oraz co stanowi ich codzienny pokarm. Poznanie przeciwnika, wybór przynęty i jej efektywna prezentacja w wodzie to droga do sukcesu w trzech aktach. Przejdźmy do konkretów – jak łowić na spinning to tylko z odpowiednią wędką!

Wędzisko spinningowe

Dla niewprawionych – spinning nie polega na zarzuceniu przynęty i biernym wpatrywaniu się w lustro wody. Tu trzeba wykazać się sprytem i odrobiną finezji. Dlatego łowiąc na spinning, potrzebujesz wygody i dużej swobody ruchów. Zapewnić to może wędka o prawidłowo dobranych parametrach. Przyjrzyjmy im się bliżej.

- Szybkość ugięcia wędki. Ta cecha jest bezpośrednio związana z wyborem linki. Jeśli do połowu zamierzasz używać wytrzymalszej od żyłki plecionki, to jednocześnie musisz mieć świadomość, że charakteryzuje ją niewielka sprężystość. Dlatego amortyzowanie gwałtownych szarpnięć ryb spada na wędkę. Z tego powodu należy postawić na kij o szybkim ugięciu. Natomiast w przypadku osób wiernym żyłkom, polecamy twardsze wędki o wolnym ugięciu.

- Ciężar wyrzutu, czyli ogólna masa zestawu, który zamierzasz zarzucić przy pomocy wędki. Dla osób zaczynających przygodę ze spinningiem zalecamy, tak skompletować zestaw, aby jego ciężar znajdował się gdzieś pomiędzy 5 a 25 g. Dlaczego? To proste. Zbyt lekki zestaw nie pozwoli się wyrzucić na pożądaną odległość. Z kolei zbyt ciężki może być powodem zerwania linki lub uszkodzenia wędziska. Wskazany wyżej przedział zawiera optymalne wartości ciężaru, które pozwolą Ci się zaznajomić z metodą spinningową.

- Długość kija. Spinning to technika, którą można uprawiać zarówno z łodzi, jak i z brzegu. Zależnie od Twoich preferencji musisz dobrać odpowiednią długość wędki. Jeżeli łowisz z brzegu, to kij powinien mieć większy zasięg i mierzyć około 2,70 m. Zamierzasz łowić z łódki? W takim razie wybierz krótszy kij o długości 2,20 – 2,40 m, który zapewni Ci odpowiedni poziom komfortu.

Linka: żyłka czy plecionka?

Dla początkujących polecamy żyłkę. Jej zaletą jest sprężystość, która znacznie ułatwia hol ryby. Jednak z elastycznością, nie ma też co przesadzać, ponieważ wpływa to na sygnalizację brania. Pod tym względem prowadzi sztywniejsza i wytrzymalsza plecionka. Jeżeli zamierzasz łowić w porze zimowej, to możesz ją od razu zdyskwalifikować. W takich warunkach namoknięta plecionka może po prostu zamarznąć.

Przynęta

Jak wspomnieliśmy wyżej, przynęty powinny imitować naturalny pokarm ryb. Możliwości jest więc kilka. Absolutną podstawą są małe gumowe przynęty (tzw. twistery) w formie rybek lub innych wodnych stworzeń – raków, pijawek itp. Dostępne są w wielu kolorach i kształtach, ale najlepiej wybierać takie w naturalnych barwach. Dodatkowo można dozbroić je w główki jigowe. Trzeba tylko dopasować je do wagi przynęty. Dobrym wyborem są również metalowe błystki – obrotówki. Kolorowe, błyszczące skrzydełka przymocowane do małych kotwiczek działają na drapieżniki, jak płachta na byka. Obracając się pod wodą, tworzą interesujące z punktu widzenia ryb refleksy świetlne. Dzięki temu są naprawdę bardzo skuteczne. Kolejną opcją są woblery, które doskonale „udają” małe rybki. Jednak dla początkujących lepsze będą wymienione powyżej gumy i błystki. Na woblery przyjdzie czas, gdy opanujesz podstawy spinningu.

Wędzisko, linka i przynęty obecne. W takim razie gdzie łowić?

Jak łowić na spinning? Trzeba zacząć od badania łowiska. Aby łowić skutecznie, musisz zebrać garść informacji o akwenie. Dlatego na samym początku wykonaj serię rzutów próbnych z gumową przynętą, a później z obrotówką. Postaraj się ocenić głębokość wody – sprawdź, jak długo każda z przynęt opada na dno. Pomiary nie muszą być bardzo dokładne. Chodzi tylko o ogólne informacje – czego możesz się spodziewać. Następnie zastanów się, gdzie mogą ukrywać się ryby. Znając apetyt drapieżników, nietrudno się domyślić, że tam, gdzie jest najwięcej pożywienia. Zwykle najbliżej brzegu – przecież to tam kłębi się narybek. Sprzymierzeńcami mogą okazać się też ptaki. Zwróć uwagę, w którą stronę kieruje się ich uwaga. Warto też wypatrywać kryjówek, w których mogą czekać przyczajone drapieżniki, np. powalonych konarów czy trzcin. Wysoce prawdopodobne jest, że właśnie w takich miejscach czekają na ofiary.

Podsumowując, spinning ma sporo zalet

Zakup sprzętu nie wymaga ogromnych kosztów. Prawda jest taka, że przynęty można kupować dopiero w trakcie rozwoju przygody. Nie trzeba od razu wydawać fortuny. Poza tym spinning określa się mianem aktywnego wędkowania. Jeśli do tej pory uprawiałeś wędkarstwo gruntowe, to ta technika na pewno będzie dla Ciebie miłą odmianą. Decydując się na tę metodę, nie musisz ciągle tkwić w jednym miejscu – możesz spacerować, poznawać otoczenie. Warto zabrać ze sobą nawet aparat, bo znajdzie się tu też czas na świetne ujęcia na łonie natury.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl